رپرتوار

تا نگردی آشنا، زين پرده رمزی نشنوی


چرا رپرتوار؟


همراهان گرامی!

شواهد و تجربيّات تاريخی، نشان دهنده اين واقعيّت است كه، شيوه علمی آموزش موسيقی همانند ساير رشته­های هنری و حتّی علمی در كشورمان، از سابقه­ای طولانی برخوردار نمی­باشد يا در مواردی اصلاً وجود ندارد.

کُتُب و منابع آموزش موسيقی (مربوط به سازهای جهانی)، ­كه نزدیک به یک قرن پیش وارد ایران شده­اند، توسّط افراد ذی صلاح و متخصّص طّراحی گرديده­اندکه هم اكنون نيز توسّط همكاران، مورد استفاده قرار می­گيرند. امّا، شرايط فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتّی ذهنی-­روانی انسان امروز، شيوه­های جديدتری را متناسب به نیازهای وی، طلب می­نمايد.

اين شيوه­های نوين، سالیان زیادی است كه در نقاط مختلف دنيا از جمله اروپا، بر اساس نظريّات روان­شناختی و آموزشی،  ودر جهت افزايش و تقويّت مهارت­های ذهنی و ادراکی و سپس، فیزیکی و اجرایی ِهنرجويان، شكل گرفته و نتايج و تجربيّات شگفت انگیزی را نیز به دنبال داشته است.

باید خاطر نشان شویم که تهیّه منابع و كتاب­های جديد آموزشی تنها دغدغه یک سیستم آموزشی نیست. ­یک سيستم کارآمد باید بتواند مربّيانی تربيت نماید، كه توانايی به كارگيری این منابع را داشته و با شيوه­های آموزش آنها نیز آشنا باشند.

اين تفكّر و نيز آرزوی رسيدن به استانداردهای آموزشی روز دنيا از ساليان پيش، ذهن مديريّت مجموعه "چنگ را به ­اين سمت سوق داده است تا قسمت اعظم فعّاليّت­های وی ­به ­گردآوری منابع، گذراندن دوره­هايی تحت عنوان مربّی موسيقی با كيفيّت و نیز برنامه­ريزی آموزشی، اختصاص يابد.­ بديهی است که به دليل بی­سابقه بودن اين پروژه پژوهشی، حجم بسيار بالای كاری و البتّه محدوديّت­های بی‌شمار، دست­يابی به ايد­ه­آلِ مورد نظر به يك­باره محقّق نمی­گردد، ولی بسيار خوشحال و مفتخريم كه گام­­های بلندی ­را ­با موفّقيّت برداشته و پس از پانزده سال تلاش بدون وقفه، بخش­های ­پرپیچ وخمِ این راه را پیموده­ایم.

هدف ­نهایی پروژه "رپرتوار آموزشگاه موسیقی چنگ تربیّت هنرجویان شاداب و با انگیزه­ای است که از مهارت­های ذهنی و اجرایی بالایی برخوردار باشند، موسیقی را به درستی درک و اجرا نمایند؛ در نهایت، ما می­خواهیم به ­هنرجويانی كه دوره­های مربوط به رپرتوار "مدارس موسیقی وابسته به کالج سلطنتی انگلستان (ABRSM)" را با موفّقیّت پشت سر بگذارند، مدارك معتبر بين­المللی، اعطاء کنیم؛­ اگرچه به دلیل مشکلات ­و محدودیّت­های موجود در روابط ­بین­­المللی، هنوز نتوانسته­ایم ­نمایندگی ABRSM در ایران را رسماً اعلام نماییم، امّا با اطمينان می­گوييم، كه با روش­های اتّخاذ شده در تدريس، هنرجويانمان قادر خواهند بود در هر نقطه از جهان­، تنها با دادن ،آزمون‌های مربوطدر همان سطحی كه هستند، پذيرفته شوند و از همان نقطه، راه را ادامه دهند.

 

"امروز دیگر، در عالم هنر، "رپرتوار" تنها واژه‌ای به معنای مجموعه آثار، یا قطعات یک برنامه، برای اجرایی مشخص نیست. رپرتوار یک دانش است، آن هم مبتنی بر آگاهی و تجربه، آگاهی از تمام منابع موجود برای آموزش، شیوه سطح‌بندی هنرجویان بر اساس توانایی‌هایشان و مهارت‌هایی تعریف شده و استاندارد برای هر سطح. این کتاب و سایر آثار از این دست، تنها تعدادی قطعه موسیقیِ جمع‌آوری شده نیستند، بلکه ثمره فرایندی با پیشینه حدّاقلّ هشتاد سال تجربه عملی، با پشتوانه پژوهش‌های نزدیک به دو قرن می‌باشد، تا هنرجوی موسیقی در هر سطحی، در کنار یادگیری آثار بزرگان سده‌های گذشته، با آثار و فضاهای موسیقایی معاصر نیز آشنا شود."

چرا چنگ؟

نتایج نظر سنجی‌های دوره‌ای نشان می‌دهد، اکثریّت کسانی که به چنگ مراجعه می‌کنند، می‌دانند که چرا چنگ را انتخاب کرده‌اند. هنرجویان از نقاط مختلف شیراز و حتی شهرها و شهرستان‌های دور و نزدیک به چنگ می‌آیند تا از شیوه و خدمات منحصر به فرد آموزشی آن بهره ببرند. اگرچه امروز چنگ، شاخص‌ترین مرکز آموزش در زمینه سازهای زهی، مبانی موسیقی و تربیّت مربّی در ایران است، ولی برنامه‌ریزی و رپرتوار آموزشی آن، در حال گسترش به تمامی شاخه‌های موسیقی می‌باشد. 

آدرس ارتباطی ما

آدرس : شیراز ، خیابان زرهی، بیست متری شبان، کوچه شماره سه، پلاک یک

تلفن : 07138314874

         07138302573   

موبایل : 099396446834

ایمیل : info@changmusic.ir

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه موسیقی چنگ می باشد

© طراحی و بهینه سازی گروه طراحی سیرن